Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

Usir

Nadpis: Usir
Autor: Venita
Datum: Čtvrtek 24. února 2005 | 14:47:30
Myslím si, že je chyba v popisu starověkého Egypta a jeho náboženství. Co já vím, tak manželem bohyně Eset (Isis) byl Usir (Osiris)a ne Re. Jeho právě po zavraždění bratrem Sutehem oživila Eset s pomocí Hora. Tím se stal Usir bohem mrtvých a je často zobrazován jako mumifikovaný člověk s odznaky moci.
Nadpis: Re: Usir
Autor: FantomMax
Datum: Sobota 26. února 2005 | 12:45:52
No to teda nevím. Já jsem četl celkem dost na téma Egypt ve starověku a nikde jsem se nic podobného nedozvěděl. Kdes to četla?
Nadpis: bohové a faraoni
Autor: Venita
Datum: Pondělí 28. února 2005 | 11:36:11
Např. kniha Bohové a faraoni starověkého Egypta, nebo Dějiny Egypta od Iana Shawa nebo Náboženství a čarodějnictví od Lexy. Ale stačí se podívat i na internetové stránky ohledně dějit starověkého Egypta
Nadpis: Re: bohové a faraoni
Autor:
Datum: Neděle 04. března 2007 | 20:18:36
thumbs_upwink_smileregular_smileangel_smilebroken_heartheartkiss
Nadpis: Re: bohové a faraoni
Autor:
Datum: Neděle 09. prosince 2007 | 17:58:23
co to je bohine smrti
Nadpis: Usir
Autor: Venita
Datum: Pondělí 28. února 2005 | 11:45:07
A jinak nechápu to napadení. I mistr tesař se někdy utne.
např. internetové stránky - www.starovekyegypt.wz.cz
to je z nich:
Usirův kult patřil v Egyptě k nejstarším a nejrozšířenějším. Vznikl nepochybně už v předhistorické době, za Staré říše dosáhl všeobecného uznání, ve Střední říši nabyl kvalitativně nového významu, který si pak udržel i v Nové říši a v pozdní době. V řecko-římské době překročil hranice Egypta a našel přívržence v celém Středomoří; oficiálně byl zrušen teprve protipohanskými§ dekrety císaře Theodosía I. roku 383 n. l.
Některé egyptské texty vynechávají podrobnosti o Usirově zavraždění a mlčky předpokládají, že se prostě utopil v Nilu. Jeho tělo objevila pak Eset z Nebthet na nilském břehu u Neditu poblíž Ebozevu v Horním Egyptě. Podle Plútarchova vyprávění odnesl Nil truhlici s Usirem do moře a vlny ji vyplavily až u libanonského přístavu Byblu. Eset ji potom po strastiplném hledání našla a spolu s Nebthet dopravila mrtvého Usira do Neditu. Dále se už texty shodují v tom, že jakmile Sutech spatřil Usirovo tělo, vrhl se na ně a na kusy je rozsekal; jednotlivé kusy, 14 nebo 16 rozházel pak po celém Egyptě. Dopustil se tím dvou dalších zločinů, a to ještě strašlivějších: za prvé zhanobil mrtvolu, což bylo v očích Egypťanů neodpustitelné a za druhé zničil její celistvost, jež byla podle víry Egypťanů jednou z nezbytných podmínek života na onom světě
Usirovi však nebylo souzeno navěky zahynout. Eset s Nebthet se znovu vypravily hledat jeho tělo a po překonání nejrůznějších potíží všechny jeho kusy našly; každý z nich pak s pietou na místě pohřbily. Eset všechny tyto kusy mocí svých kouzel přesto spojila a obnovila tak integritu jeho těla. Poté vdechla do něho máváním svých křídel vzduch života, takže Usire vstal a oplodnil ji, aby měl na světě legitimního potomka. Eset potom porodila Usirovi syna Hora, který se vypravil pomstít jeho smrt a znovu dobýt pozemské království, jehož se zmocnil Sutech.
Jako vládce podsvětí měl Usire podle egyptských představ nesmírnou moc. Byla stejně neomezená a absolutní jako moc krále, jenže jeho říše byla mnohem větší, neboť mrtvých je víc než živých, a jeho rozhodnutí platila pro věčnost.
Nadpis: Re: Usir
Autor: Petr Heller
Datum: Úterý 01. března 2005 | 21:58:58
Děkuji za připomínky, Venito. Uvedené zdroje znám, ke článku přidám odkaz na toto vlákno dějepisného fóra. Děkuji za přípomínky.
Nadpis: Re: Usir
Autor:
Datum: Středa 06. února 2008 | 17:50:23
mas uplnou pravduwink_smilewink_smile