Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

Poválečný československý vývoj do Vánoc 1945

Z celoevropského sovětského hlediska i poválečné Československo byl sovětský kandidát na zapojení do sovětské zóny. Strategická poloha Československa byla velmi angažovaná; spojovalo západ a východ (od Železné Rudy do Černej nad Tisou?). Dlouho to vypadalo, že Československo půjde svou vlastní cestou.

10.5.1945 se vrátila Fierlingerova vláda, významná místa v ní měli komunisté i demokraté – Jan Masaryk. Když se 16.5.1945 vrátil prezident Beneš, bylo jeho přivítání triumfální, jeho cesta na pražský hrad byla lemována jásajícím davem. Diváka vůbec nenapadlo, že by zde nastal jiný vývoj než benešovský. V prvních týdnech národ radostně oslavoval porážku nacismu a příchod svobody. Když se vraceli naši zahraniční vojáci, západní pěší brigáda, přilétali letci, vraceli se lidé z koncentračních táborů propukl život v oslavy. Prezident Beneš musel období oslav ukončit, obrátil se s touto prosbou k národu. 30.6.1945 bylo toto období završeno. Na Staroměstském náměstí se konala mše díkůvzdání. Sloužili ji biskupové a byla přivezena soška Panny Marie ze Staré Boleslavi = Paladium. Bohoslužbu navštívil i Žukov a Eisenhower - oba dostali Řád bílého lva prvního stupně. Začal se obnovovat společenský a hospodářský život, a to podle Benešových dekretů. Začaly fungovat národní výbory, Národní fronta, došlo ke konfiskaci půdy majitelům, kteří spolupracovali s nacistickým režimem.

Už v r. 1945 se v duchu Benešových dekretů rozběhly první procesy, v září 1945 se konal soud s profesorem Fitznerem (německý primátor Prahy). Za udavačství je odsouzen k smrti a na Pankráci oběšen. Na podzim 1945 je zastupitelskou formou (nikoli volbami) ustaveno Prozatímní národních shromáždění, kam každá volební strana delegovala 50 poslanců. Tehdy už začala Komunistická strana hrát svou strategickou hru. Komunisté prohlásili, že existuje Komunistická strana Česka a Komunistická strana Slovenska, tedy dvě komunistické strany, měly proto 100 poslanců. Pravicové strany – agrárníci a národní demokracie – s ohledem na Košický vládní program obnoveny nebyly.

V létě a na podzim 1945 ve stínu veselí a prvních soudů začali komunisté a sociální demokraté připravovat znárodnění klíčového průmyslu. Komunisté takticky nechali hlavní iniciativu na soc. demokratech, kteří přesvědčili veřejnost a především prezidenta, že ke znárodnění je třeba přistoupit. 28.10.1945 (k prvním oslavám vzniku republiky) bylo u nás provedeno znárodnění více než 60 % průmyslu – stát ho převzal do svých rukou.

Na přelomu listopadu a prosince 1945 prezident Beneš prosadil, že obě osvobozenecké armády - sovětská i americká – opustily československé území. Tím jsme na rozdíl od ostatních evropských zemí dostali možnost v rámci vlastní režie rozhodnout o svém dalším národním osudu.