TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!
Počátky odboje Čechů a Slováků proti nacismu
Den po okupaci zbytku Československa nacistická armáda dne 16.3.1939 výnosem na Pražském hradě vyhlásila Protektorát Böhmen und Mähren. Prvním protektorem se stal Konstantin von Neurath – ministr Výmarské republiky a posléze 3. republiky. Zástupcem protektora ve funkci státního tajemníka byl jmenován Karl Hermann Frank. Protektorát připouštěl státní samosprávu – protektorátním prezidentem se stal Emil Hácha, vláda – Alois Eliáš. Pány všeho byly Němci – gestapo a německý správní aparát.
Němci vládli nad protektorátem nacisticky, docházelo k zatýkání, potlačovali naši autonomii. V prvních dnech nacistické okupace došlo k akci Mříže. Řada lidí levicově a promasarycky založena byla zatčena, po 3 dnech byli propuštěni, ale koncem března znovu zatčeni. Němci sledovali, kdo s nimi spolupracuje. K obyvatelům protektorátu se Němci chovali nacisticky a proto 1.9.1939 (vznik II. světové války) v Čechách zatkli několik tisíc rukojmí a odvezli je do koncentračního tábora Buchenwald, kde byli bez soudu celou válku jako rukojmí českého národa. Patřili mezi ně Sokolové, příslušníci inteligence, někteří důstojníci.
Český národ protektorát ani toto zatýkání nepřijal a začal se bránit. Po celý rok 1939 se český národ bránil, což mělo povahu odbojové spontaneity. První velká protiněmecká demonstrace se uskutečnila v neděli 7.5.1939 u příležitosti Máchova 2. pohřbu, kdy byly jeho ostatky převezeny z Litoměřic na Slavín. Na Slavíně měl nad jeho rakví proslov generál Rudolf Medek. Máchovy ostatky byly provázeny desetitisícovým davem. V r. 1939 se konaly letní poutě, které neměly v Čechách ráz pouze katolický, náboženský, ale také výrazně národní. Konaly se na Velehradě, na Svaté Hoře a největší na Vavřinečku u Domažlic (100 000 lidí). Hlavním řečníkem byl monsignor Stašek.
28. října proběhly oslavy 21. výročí vzniku republiky. Protektorátní vláda rozhodla, že tento den bude pracovní (sobota), ale lidé si brali dovolenou, nepoužívali tramvaje, nosili „masaryčky“ a trikoloru. V 18,00 hod. večer za zvuku českých zvonů se na dvě minuty zastavil život v zemi k uctění 1. republiky. V Praze propukly demonstrace, Němci nařídili střelbu do demonstrantů. Zahynul dělník Václav Sedláček, těžce byl zraněn student medicíny Jan Opletal, který 11.11.1939 zemřel. 15.11.1939 měl pohřeb (ostatky převezeny z pražského Albertova na Moravu). Přes zákaz se pohřbu zúčastnili spolužáci a tisíce lidí. 16.11.1939 byl den posledních přednášek. V noci ze 16. na 17.11.1939 vtrhli nacisté do vysokoškolských kolejí, obsadili je. 1200 vysokoškoláků bylo uvězněno v koncentračním táboře Sachsenhausen. Vysoké školy byly na 3 roky a později natrvalo uzavřeny.