TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!
Myšlenkové proudy v Čechách v druhé polovině 19. století, národnostní situace, modernismus
Ačkoli druhá polovina 19. století a počátek 20. představuje něco přes šedesát let vývoje, znamená toto období epochu, která české země přivedla z doznívání pozdního feudalismu na práh modernosti. Národ začal být konkurentem ve vztahu k ostatním národům evropským. Modernistický proces český má několik stránek.
- Na český národ musíme pohlížet jako na austroslavistickou součást mnohonárodnostního Rakouska. Češi austroslavistické autonomii zůstali věrni, cítili se být českými Rakušany. S českým rakušanstvím se nesžila jen inteligence (Palacký, Kramář, T.G.M.), ale i široké vrstvy lidové. Idea státu rakouského v Čechách přetrvala do vzniku první světové války – Rakousko opustilo pozici středoevropské velmoci a vytvořilo dvojspolek s militaristickým Německem. Ještě když rukovali naši první branci, nevěděl T.G.M. jak se k válce postavit. Když byli první zajatci, začali Rakušené aplikovat politický dohled. Teprve tehdy se Češi začínají organizovat proti Rakousku (ne všichni). Pekař v r. 1916 u příležitosti císařovi smrti pronáší prorakouský projev.
- Hlavním problémem bylo soužití a národnostní záležitosti. Národnostní postavení českého národa uvnitř Rakouska neodpovídá jeho významu v rámci struktur říše. Boj o zrovnoprávně-ní se po pádu Bachova absolutismu probíhal ve dvou etapách: Na počátku sedmdesátých let se Hohenbart pomocí fundamentálních článků pokusil o přetvoření dualistického Rakouska na trialistické. Císař uvažoval, že se nechá korunovat českým králem. Vídenští Němci kolem Beusta a Uhři na čele s Andrazsim to znemožnili, trialismus nepřipustili. Na počátku osmdesátých let po návratu našich poslanců do Vídně byli Češi odměněni Štremaijerovými jazykovými opatřeními a v r. 1883 znovuotevřením Univerzity Karlovi. V r. 1889 – punktace, punktování staročeské politické reprezentace a vídeňských politiků ohledně našeho jayzkového postavení (oblasti české, něměcké a německo-české). Selhalo to díky tvrdošíjnosti rakouských úřadů.
- Ekonomický rozvoj (průmyslový i zemědělský): začaly být budovány továrny, hutě – Plzeň, Kladno, Ostravsko. V r. 1907 přijel císař do Ostravy, aby zklidnil poměry. Český průmyslový potenciál se rozvíjel nejlépe z celé Rakousko-uherské monarchie. 70-80% průmyslové výroby celé monarchie, zemědělství zejména v Polabí. Tento trend české země zvýhodňoval.
- České země jsou také proletarizovány a ateizovány – u nás hlavně v souvislosti s tovární výrobou a s rozvojem sociálně-demokratické strany. Dochází k odklonu od náboženství, obyvatelstvo se nebývale ateizuje. Katolická církev nabídne generaci vynikajících kněží – nejen vynikajících teologů, ale i humanistů – kardinál Lev Shrbenský v Praze, Antonín Cyril Stojan v Olomouci, dr. Jilzík v Českých Budějovicích, příští arcibiskup pražský Kordač.
- Obrovský rozmach mnohostranných kulturních iniciativ v popředí s tvorbou literární – na počátku almanach Máj, Ruch, lumírovci. V devadesátých letech nastupuje mladá generace – Česká moderna 1895 – Machar, Šalda, Březina, Sova; katolická moderna – Sigismund Bouška; moderní revue – Jiří Karásek ze Lvovic