Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

Poválečná ČSR, její duchovní a politická podstata

V květnu 2005 uplynolo 60 let od založení ČSR (do roku 1993 československý útvar, pak útvar český).

První údobí 1945 –1948

První údobí 1945 –1948: doba osvobozenecká a čas, kdy se bojovalo o příští charakter samostatného československého státu. Tento boj byl ovlivňován – hlavní část našeho území osvobodila sovětská armáda, lidé si mysleli, že osvobození od fašismu přišlo se Sověty. Volební podoba – v r. 1946 KSČ zvítězila s vysokým náskokem. Boj v oblasti politického života – komunisté dávali do nejrůznějších složek národní fronty své lidi, Neuman – národní socialisté, Šlejhar – lidovci. V r.1945 proběhlo znárodnění (proti Benešově vůli, ale podepsal ho). Boj na intelektuální úrovni – v r. 1947 První sjezd československých spisovatelů – proti Drdovi, Řezáčovi vystoupil Václav Černý. KSČ tento svůj boj vyhrála za nemalé pomoci Sovětů, bylo to potvrzeno v únoru 1948.

Druhé údobí - vlády jedné strany

Druhé údobí vlády jedné strany: mělo dvě etapy – léta 1948 - 1968 a 70. a 80. léta

  1. sovětizace – Československo se na dvacet let dostalo pod vliv sovětizace. Poměrně dlouho Gottwald i Slánský mluvili o národní cestě k socialismu – Sověti to nedovolili, Slánský za to zaplatil životem. Uplatňování úlohy KSČ – politika SSSR, KSČ se stávala jen nástrojem sovětských záměrů (11.7.1951 schválení zákona o pohraniční stráži země – aplikace sovětské praxe, neschvaloval to náš parlament). Vztah našeho státu ke katolické církvi – Sověti z ní chtěli udělat církev národní – to nelze. Vývoj přinášel sociální jistoty a výdobytky, princip byl v tom, že to byla rovnost v chudobě – ve vztahu k Západu jsme velmi zaostávali.
  2. po roce 1968 – kdy se Češi chtěli odpoutat od SSSR a nastolit větší míru demokracie – nezdařilo se to. Paralelita mezi lety 70. a 50. skončila jen u prověrek a ne u poprav – Husák byl výborný politik a Brežněv nebyl Stalin. Postup sovětismu, který prosákl do všech oblastí. je to opakování let 50., ale trochu jinak.

Třetí údobí po roce 1989

Třetí údobí po roce 1989: má vnitřní členění rokem 1993 – do něj existovalo Československo pak dochází k rozdělení na ČR a SR.