TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!
Počátek 60. let, Berlín, Karibská krize
50. léta se vyvíjela poměrně bezproblémově, ale poč. 60. let zaznamenal tendenci ke zhoršení politické situace. Vedly k tomu události z 1.2.1960. Ve svých důsledcích znamenala tato tendence nové přiblížení se světa na práh „horké války“. 1.5.1960 ráno z americké základny v Turecku odstartoval major Powers se špionážním letadlem, křižoval celou oblast SSSR a sovětské území fotografoval. Američané tehdy podcenili raketové možnosti SSSR a Sověti nad Sverdlovskem (= Jekaterinburg) letadlo s majorem Powersem sestřelili. Powers se katapultoval a byl zatčen. Nastal tak politický spor mezi USA a SSSR. Shodou okolností se v květnu 1960 měla v Paříži konat konference na nejvyšší úrovni – zástupci de Gaulle, Macmillan, Eisenhower, Chruščov. Sověti odmítli jednat, pokud se USA za let Powerse neomluví. Američané tak neučinili, protože ve stejné době chytli na území USA sovětského plukovníka Aebla. Jednání je rozbito a svět se ocitl na prahu válečného konfliktu.
Berlín
1. Prvním konfliktem byl o Berlín. Květnová schůzka měla řešit právě problematiku Berlína, ale kvůli jejímu rozpadu se tak nestalo. Sověti přistoupili k jednostrannému řešení. V noci z 12. na 13.8.1961 obstavěli západní Berlín zdí. Nikdo z občanů NDR do západního Berlína nemohl. Všem lidem byla hned druhý den v NDR nabídnuta práce. Berlín se stal na 28 let symbolem mocensky rozděleného světa.
Kuba
2. Druhým problémem se stala Kuba. Proamerický diktátor Batista byl z Kuby na přelomu let 1969/1970 vyhnán. Místo něj přišli Castrovci a Ernesto Guevara; přinesli odpor a diktaturu.
Na jaře 1969 se v Zátoce sviní vylodili kubánští emigranti z Floridy, Castro je vyhnal.
Karibská krize
Na podzim 1969 nastala tzv. karibská krize. Castro si objednal sovětské rakety, ale Američané to zjistili. Začalo jednání mezi USA a SSSR. Chruščov nakonec rakety stáhl do sovětských přístavů, ale Američané se museli zaručit, že nikdy nesvrhnou Castrův režim.
SSSR a Čína
3. Třetí problém vyrostl mezi SSSR a Čínou. Čína se v 60. letech dostávala do stále většího konfliktu se SSSR, který byl obviňován z oportunismu. Čína pod vedením Mao Ce-tunga zavedla kulturní revoluci – inteligence byla vyvážena na venkov a nevzdělaní zemědělci přicházeli do měst. Čínská inteligence se měla zakalit. Trvalo to až do 70. let.
V 60. letech došlo také k vzájemnému odpuštění mezi Francií a SRN. Na důkaz odpuštění a potvrzení nového přátelství si de Gaulle a Adenauer podali na Rýně ruce.