Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

2. polovina 50. let v Evropě a ve světě

V rámci destalinizace došlo k celkovému uvolnění atmosféry. Obecně se obrousily nepřátelské hrany mezi východem a západem, které v uplynulých letech hrozily přerůst v globální válku. Odehrály se dva zvláštní procesy:

  • jakoby v doznívání 50. let a s ohledem na novou sovětskou zahraničně-politickou koncepci dochází ve dnech 23.10. - 4.11.1956 k tzv. maďarským událostem, tedy k revolučnímu výbuchu v Budapešti proti dosavadnímu politickému režimu. V čele stál Mátyás Rákosi. Byli pobídnuti plzeňskými událostmi z 1.6.1953, berlínskými událostmi z června 1953 a jarními událostmi v Poznani. Maďaři 23.10.1953 vyšli v Budapešti do ulic. Přidala se k nim armáda i bezpečnost. Rákosi musí utéct ze země. Do čela země je postaven Imre Nagy - starý komunista, ale demokratického typu. Zrušil cenzuru, propustil politické vězně. Kardinál Mindszenty se vrací do Budapeště. Z iniciativy Sovětů se vytvořila dělnicko-rolnická vláda Jánoše Kadára. Ta formálně pozvala Sověty do země. Sovětské tanky ze 3. na 4.11.1956 obsazují Maďarsko až k rakouské hranici, zmocňují se Budapešti a obnovují sovětský režim. Následky jsou soudy a popravy. Mindszenty nesměl do Říma, Nagy byl v r. 1958 popraven.
  • útok Izraele proti Egyptu na podzim 1956. Izrael Egypt poráží a své území rozšiřuje o Sinaj. Francie a Anglie se k tomu proti Egyptu připojí (bombardují Alexandrii), protože nový prezident Násir znárodnil francouzské a anglické akcie Suezského průplavu. OSN prosadila rezoluci a tom, že Egypt a Francie jsou útočníky.

V r. 1955 je vyhlášeno samostatné Rakousko - obě osvoboditelské velmoci se z něj stáhly. Rakousko bylo vyhlášeno na bázi neutrality, ale s přistoupením k západnímu tržnímu hospodářství. V r. 1956 byla přijata Holštajnova doktrína, podle níž celý svobodný svět uznává za jediného zástupce Německa ve světě SRN a NDR je chápána jako východní zóna.

Byly podniknuty dvě mezinárodní návštěvy, které zlepšily mezinárodní vztahy. Chruščov s Bulganinem navštíví Anglii. Byli přijati Alžbětou II. v Buckinghamském paláci.

Na podzim 1959 Chruščov putuje po USA, dochází ke sblížení SSSR a USA. Chruščov je přijat v letním sídle amerických prezidentů - Camp Davis.

Do politiky se vrací Francouz Charles de Gaulle - nejprve jako předseda vlády, a později jako francouzský prezident. De Gaulle začne budovat mocensky silnou Francii.