TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!
Vznik trojspolku a trojdohody, koloniální otázka, předvečer I. světové války
Řada procesů a situací v posledních letech 19. stol. dokazovala, že svět kromě toho, že se dostal k prahu modernosti, se rozpadá na různé bloky, a že v globálu spěje k radikálnímu konfliktnímu řešení – nikdo nevěděl, že to bude mít podobu I. svět. války. Je zajímavé, že dvě témata vybízela ke konfliktu mezi mocnostmi.
Balkánská situace
Balkánská situace obecný neklid ve světě odstartovala. Velkotvůrci vyvíjeli mocenský nátlak a vliv na sousední národy a v r. 1876 došlo k novému konfliktu mezi Srbskem a Tureckem. Srbsko bylo slabé, do válečných událostí vstoupilo Rusko – v letech 1877-78 rusko-turecká válka. Rusové vyhrají, Turky u Plevna porazí. Toto vítězství zažehne nemalou politickou iniciativu.
V r. 1878 je do Berlína svolán mírový kongres – účelem je nedopustit, aby se Rusko stalo mocenským suverénem. Zde se sblíží Rakousko s Německem. V r. 1879 uzavře Rakousko s Německem smlouvu, vytvoří vojenské i politické partnerství = dvojspolek – nová orientace Rakouska, ale také počátek cesty k jeho konci. Když se k nim v r. 1882 přidá Itálie a utvoří se tak trojspolek, vznikne zde první válečné uskupení, které poruší evropskou rovnováhu.
Ostatní evropské mocnosti hledají prostředek proti trojspolku, ustaví se v trojdohodu. Nejprve v r. 1893 dochází k uzavření smlouvy mezi Francií a Ruskem (= Dvojdohoda), v r. 1904 mezi Francií a Velkou Británií a v r. 1907 mezi Ruskem a Velkou Británií. Od této chvíle je jasné, že v Evropě musí ke konfliktu dojít, kdy, jak a za jakých okolností se to stane je otázkou.
Dotvoření koloniální soustavy
Na konci 19. stol. po válkách o Kanadu a Mexiko uspíšili velmoci tlak na kolonie.
Velká Británie nejprve od Francie získává Egypt a nechává tak západní africké pobřeží ve sféře francouzských zájmů. Bojovali o dvě jihoafrické provincie, Transfal a Oranž v letech 1899 – 1902. Boji se říká búrská válka. Velká Británie vyhrála, mnoho mrtvých domorodců.
Francie vedle vlastnictví Alžírska v r. 1881 získává Tunis a v r. 1911 Maroko. Západní Afrika i střední část je v jejich rukou. Itálie když neuspěla v Habeši, přivlastnila si Somálsko a Eritreu, v letech 1911 – 1912 získala Libyi na severu Afriky, čímž byla rozhodující zájmová oblast dorozdělena. Vede zde silnice i železnice. Z celé bitvy o získání koloniálního panství vyšlo Německo naprázdno.
Proces završení koloniálního panství dal vzniknout důvodu k evropskému konfliktu. Zajímavé je, že bezprostředně v předvečer vzniku I. světové války se znovu objevil balkánský konflikt, kdy nejprve v letech 1912 – 1913 Bulharsko se Srbskem bojovali proti Turecku. Ve druhé válce v r. 1913 dochází k vnitřnímu konfliktu mezi Bulharskem a Srbskem. Poslední konflikty předválečné se děly na balkánském poloostrově odkud I. světová válka vzešla.