Celá historie Katalog Fórum Další odkazy O webu Nápověda

TIP: Kupte si puzzle nebo stolní hry na největším eshopu Puzzle-prodej.cz, vybrat si můžete ze 7000 motivů skladem!

Vznik druhé světové války a její počáteční průběh

Dlouhodobé německo-polské napětí, boj o koridor a statut Gdaňsku 1.9.1939 vyvrcholí útokem Německa na Polsko, když 23.8.1939 na základě paktu Molotov – Ribbentrop dostali posvěcení k této akci. Němci, když neuspěli ve svých požadavcích, začali válku připravovat. Večer 31.8.1939 převlékli některé Němce do polských uniforem a ti v Glivicích fingovaně zaútočili na německé pozice. Hitler 1.9.1939 prohlásil, že od 5,45 mluví s Poláky stejnou řečí, jakou oni po léta mluvili s ním – opět lež (Poláci už 26.1.1934 uzavřeli s Německem separátní smlouvu) - přednese to v Berlíně na rychle svolaném říšském sněmu, němečtí poslanci toto rozhodnutí schválí. Hitler přišel oblečen v polní šedé uniformě – „Dokud Německo nevyhraje, tuto uniformu nesvléknu“. Pěchota podporována letectvem si počíná zdařile. Velká Británie a Francie vyhlásili Německu válku, ale říká se jí "podivná" – na západních liniích v oblasti Maginotovy linie se nic neděje.

Na východě válka zuří, 6.- 8.9.1939 dojde k protržení polské obranné linie, polská armáda se rozkládá. Boje se zaměřují na Varšavu. Mezitím 17.9.1939 SSSR využil tajné doložky smlouvy Molotov – Ribbentrop, vyrazil na západ, obsadil třetinu polského území na východ od Varšavy. Na konci září 1939 Varšava padla, počátkem října 1939 zde Hitler udělal slavnou vojenskou přehlídku. Dochází k rozdělení Polska mezi Německo a zčásti SSSR. V Polsku byl zřízen generální gouverment jeho generálním guvernérem se stal Hans Frank. Polsko vymizelo prakticky z mapy. Pro Hitlera polský útok znamenal ohromné vítězství (blesková válka = blitzkrieg). Sovětská politika zaznamenala největší sblížení s Hitlerem, Molotov oslavoval německé zbraně.

Druhá etapa války představuje iniciativa SSSR - říjnu a listopadu 1939 začne jednat s Finskem, žádá odstoupení nemalého území za Leningradem, prý je třeba vytvořit strategickou základnu obrany Leningradu. Výměnou nabízeli Finům v Karélii 2x větší území, Finové na to nepřistoupili. 30.11.1939 sovětské letectvo bombarduje Helsinky, do útoku se vydá i pozemní armáda. Vedou zimní válku, do března 1940 se Finsko brání, Sověti uzavírají mír.

Po polské porážce celý podzim 1939 začíná Hitler připravovat operaci na západě. Předpokládal, že by v listopadu 1939 napadl Benelux a Francii, ale počasí se horšilo, němečtí generálové byli proti a Hitler od toho s nevolí upustil. Se západním tažením začal na jaře 1940, mělo 2 etapy:

  1. kolem 9. – 10. 4.1940 obsadil Dánsko a přišel s pokusem o obsazení Norska , v jižní části se mu to podařilo. V Oslo v čele s Vitkunem Quislingem je vítali. Obranné námořní boje se protáhly do června 1939, velké bitvy se odvíjely u Narviku. Hájili to Britové, kdyby se tam Hitler dostal, byla by těžká obrana Velké Británie.
  2. 10.5.1940 Hitler zaútočil proti Francii a Beneluxu.